Hizmetlerimiz

featured image

ORTODONTİ

Ortodonti dişlerin çene kemikleri ile, çene kemiklerinin birbirleri ile ve çene kemiklerinin kafa kemikleri ile ilişkisini inceleyen bir bilim dalıdır. Ortodontik tedavi de bu sistemde oluşan bozuklukları tedavi etme şeklidir.

Eğer sadece dişlerin çapraşıklıkları ve düzensizlikleri mevcut ise  dişsel bozukluklar olarak değerlendirilir. Alt-üst çenenin birbirleri ve aynı zamanda kafatası ile uyumsuzlukları ise iskeletsel bozukluklar olarak adlandırılır. Eğer hastada hem dişsel hem de iskeletsel problemler bulunuyorsa ortodontik tedavi ile beraber ortognatik cerrahi adı verilen ameliyatların planlaması gerekir.

Ortodontik bozuklukların sebepleri arasında genetik özellikler, ağız solunumu, parmak emme, kalem ısırma gibi alışkanlıklar, zamanından önce kaybedilmiş süt dişleri ve daimi dişlerin oluşumu sırasında alınan travmalar sayılabilir.

Günümüzde çok farklı metotlar ile ortodotik tedaviler sürdürülebilmektedir. Klasik ortodontik tedavi veya tel tedavisi olarak bilinen dişlerin ön yüzlerine yapıştırılan braket adı verilen apareylere özel teller ile kuvvetler uygulayarak dişlerin hareketini sağlayan yöntem en sık uygulanan tedavidir. Hastaları estetik görüntü aşısından rahatsız eden metal braketler yerine artık şeffaf dışarıdan daha az görünen braketler de kullanılabilmektedir.

Lingual ortodonti (İncongnito) adı verilen tedavi de ise dişlerden ölçü alınarak özel olarak hazırlanan braketlerin dişlerin arka yüzlerine yapıştırılarak diş hareketleri sağlanır ve tellerin görüntüsü dişlerin arkasına saklanır.

Digital teknolojinin gelişmesi ile artık günümüzde şeffaf plaklar ile yapılan ortodontik tedavilerde hastadan alınan ölçüler bilgisayar ortamında aktarıldıktan sonra hareket etmesini istediğimiz dişlere kuvvetler uygulayacak bir dizi plak üretilir. Plaklar dişlerin pozisyonları değiştikçe sıra ile takılarak kullanılır. Hastalar tarafından istedikleri zaman takıp çıkartılabilen bu plaklar ile teller olmadan da ortodontik tedavi mümkün olabilmektedir.

Bize Ulaşın

İletişim Formu

Randevu almak veya soru sormak için aşağıdaki formu kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

© 2023. Tüm Hakları Saklıdır.
Created by Excess Reklam