Hizmetlerimiz

featured image

PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞHEKİMLİĞİ)

İlk dişlerimiz yaklaşık 6. ayda çıkmaya başlarlar ama 12. aya kadar ilk dişlerin sürmesi doğal olarak kabul edilir. Fakat 12. ayda da hala dişler sürmemiş ise uzman bir diş hekimine danışmakta fayda vardır. Süt dişlerimiz toplam 20 adet olup 24.-30. aylar arası süt dişlerinin hepsi çıkmış olur. 6 yaş dişleri olarak ta bilinen 1. Büyük azı dişleri ise daimi yani hayatımız boyunca başka bir diş ile değişmeyecek dişlerimizdir. 2. Büyük azı dişlerimiz ise 12 yaşında ağız içinde gözükmeye başlarlar.

Süt dişlerinin sürmesinin tamamlanması ile süt dişlerimizin daimi dişler ile değişmesi ve 2. Büyük azı dişlerimiz ağızda sürmesi  arasındaki dönemde (2-14 yaş) hastalar ile ilgilenme amaçlı uzmanlaşan diş hekimlere Pedodontist, bu bilim dalına ise Pedodonti adı verilir.

Diş tedavilerinden toplumda genel olarak korkulması nedeni ile çocuklar da farklı yaklaşımlar ve iletişim yöntemleri gerektirmektedir. Küçük yaşlardan itibaren dişhekimliği ile tanıştırılan çocukların dişhekimi korkusunu yenebilme ve ağız diş sağlığına özen gösterme ihtimalleri çok daha fazla olabilmektedir.

Sadece tedaviler değil aynı zamanda ileri dönemde dişlerin sağlığı ve düzenini sağlamak için koruyucu işlemlerde yapılmaktadır. Dişlerin daha güçlü bir mine tabakasına sahip olması için Flor uygulamaları ve çürüklerin oluşmasını önlemek için Fissür Örtücü uygulamaları yine pedodontinin alanı olarak sayılabilir.

Aşırı korkan ve tedaviye izin vermeyen çocuklar için de genel anestezi veya sedasyon yapılabilmektedir.

Bize Ulaşın

İletişim Formu

Randevu almak veya soru sormak için aşağıdaki formu kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

© 2023. Tüm Hakları Saklıdır.
Created by Excess Reklam